Zdravotnická záchranná služba Pardubice

domů
První pomoc

První pomoc interaktivně ...

chci vědět více
155 jak a kdy volat

Kdy a jak volat tísňovou linku...

chci vědět více

detail novinky

Mladého muže rozhodnutého skončit se životem skokem z mostu nad rychodráhou u Pardubické nemocnice zachraňovali pardubičtí záchranáři krátce po čtvrté hodině odpolední 7. 12. S mužem se podařilo navázat komunikaci v sanitním voze a citlivým přístupem zjistit jeho motivaci k vykonání takového činu. K dovyšetrení byl posléze předán do Pardubické nemocnice.

K čelnímu střetu dvou osobních automobilů v obci Květná spěchali záchranáři 7. 12., krátce před desátou hodinou dopolední. Dle tísňového volání na linku 155 se měli na místě nacházet čtyři zraněné osoby. Zdravotnické operační středisko proto na místo vyslalo tři vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Po ohledání místa havárie a vyšetření zúčastněných, posádky transportovaly mladého muže a mladou ženu se středně těžkými zraněními hlavy, krční páteře a hrudníku do Svitavské nemocnice.

Nákladní automobil srazil 5.12. krátce před půl sedmou hodinou večerní chodce středních let ve Svitavách. Na místě zasahovaly dva vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Pacient utrpěl srážkou závažná poranění dolních končetin, hlavy a pánve. Okamžitě byl proto uveden do umělého spánku a připojen k ventilátoru a monitoru životních funkcí. Ve spolupráci s leteckou záchrannou službou byl poté ve vážném ale stabilním stavu transportován do traumacentra FN Brno.

Pátého prosince proběhlo v budově ředitelství Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje za přítomnosti jejího ředitele MUDr. Igora Paara, hejtmana Pradubického kraje JUDr. Martina Netolického, ředitelky Pardubické a Chrudimské nemocnice MUDr. Štěpánky Fraňkové a mnoha dalších, předání plyšových hraček vyráběných vězni ve věznici Mírov. Hračky plní hygienická pravidla, a jsou tak pro dětské pacienty bezpečné. Budou darovány dětem, které budou rozptylovat v nelehkých situacích, ke kterým jsou posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje často volány. Každému obdarovanému dětskému pacientovi plyšová postavička zůstane a může se z ní tak radovat i při následné domácí rekonvalescenci.

Krátce po půlnoci z 30. 11. vyjížděla posádka RZP k případu epileptika, který na tísňovou linku 155 oznámil operátorce přicházející auru jako předzvěst epileptického záchvatu. Na místo proto vyjela posádka RZP. Po příjezdu však byla posádkou naměřena v budově ve které se pacient nacházel vysoká koncentrace CO. Zdravotnické operační středisko proto ihned na místo vyslalo další dvě posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje a uvědomilo dispečink HZS a policie. Do dalšího ošetření bylo poté převezeno celkem šest zasažených osob.

Rutinní vyjezd k zásahu se v mžiku proměnil v drama. 30. 11. krátce po deváté hodině večerní zasahovaly tři vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje u těžké dopravní nehody v Ústí nad Orlicí. Došlo tam k čelně-bočnímu střetu vozidla HZS s osobním automobilem. Žena středních let utrpěla mnohočetná vážná zranění. Byla proto připojena k umělé plicní ventilaci, monitoru životních funkcí a byla podána léčiva k podpoře krevního oběhu. Za kontinuálně probíhající resucitace pak byla v kritickém stavu transportována do FN hradec Králové. Druhý zraněný byl se středně těžkým zraněním hlavy a lehčím zraněním hrudníku transportován do nemocnice v Ústí nad Orlicí.

Dne 24. listopadu zasahovaly posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje u porodu mladé ženy. Dle okolností a přítomné porodní asistentky/duly, se jednalo s největší pravděpodobností o domácí porod. Během něho rodička porodila živého zdravého novorozence. Z důvodů značného prodlení mezi samotným porodem a aktivováním výjezdové skupiny záchranné služby, došlo k velké krevní ztrátě. Při příjezdu záchranné služby na místo byla rodička již v počínajícím hemorrhagickém šoku a bezprostředně ohrožena na životě. Po velmi intenzivní tekutinové resuscitaci došlo ke stabilizaci oběhu a vědomí. Rodička byla poté s velkou krevní ztrátou předána do Pardubické nemocnice. Jedná se o další z řady život ohrožujících domácích porodů, kdy rodička ochotně riskuje život svůj i život dítěte jen aby mohla porodit mimo zdravotnické zařízení?

Současné trendy v ošetřování pacienta s mnohočetným poraněním kladou na záchranáře stále vyšší nároky při používání nových pomůcek a postupů. V rámci povinného vzdělávání probíhá blok školení na téma zajištění pacienta s polytraumatem. Kromě teoretické části záchranáři provádějí s lektory nácvik manipulace s fixačními pomůckami. Přiložení fixační pomůcky je předvedeno, poté si každý správnou techniku vyzkouší.

26. 11. krátce po osmé hodině večerní zasahovaly dva týmy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje v Černé u Bohdanče. Vážně zraněný mladý muž v bezvědomí byl volajícími svědky podle instrukcí operatorky Zdravotnického operačního střediska do příjezdu posádek resuscitován. Následně byl připojen k umělé plicní ventilaci, podány život zachraňující léky a připojen k monitoru životních funkcí. Po usilovné  rozšířené resuscitaci se záchranářům podařilo u muže obnovit srdeční funkci. V kritickém stavu byl poté převezen do FN Hradec Králové

Vloženo: 11.12.2017

tel.: +420 466 034 107
fax.: +420 466 034 109
e-mail: zzspak@zzspak.cz
Průmyslová 450
530 03 Pardubice

Copyright © 2009-2015 zzspak.cz  |  Všechna práva vyhrazena  |   Design & Coding: MI-MA  |   webmaster   |   administrace