Zdravotnická záchranná služba Pardubice

domů
První pomoc

První pomoc interaktivně ...

chci vědět více
155 jak a kdy volat

Kdy a jak volat tísňovou linku...

chci vědět více

detail novinky

V Prachovicích na Chrudimsku napadli posádku Zdravotnické záchranné služby.

Bylo kolem půlnoci ze soboty na neděli, když v Prachovicích zastavila sanitka Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Vyjela na zdánlivě rutinní případ, místo ošetřování pacienta ale museli záchranáři čelit fyzickému napadení. Ve chvíli, kdy se jeden ze záchranářů sklonil nad mužem, který prý prodělal epileptický záchvat, dostal od pacienta bez varování ránu pěstí do hrudi. Posádka náhle čelila smršti ran, kopanců a pokusů o škrcení. Asi deset minut se bránili opakovaným fyzickým útokům, při chvilkové nepozornosti útočníků se jim podařilo vysmeknout a vyběhnout před dům.

Za sanitními vozy v tu dobu shodou okolností zastavilo vozidlo policistů z místního oddělení, kteří právě projížděli okolo. Když uviděli sanitku, šli se zeptat, zda kolegové nepotřebují pomoc. Následně pak doprovodili zasahující posádky zpět do bytu. Čtveřice Romů však další ošetřování za hlasitého křiku a nadávání odmítla. Záchranáři tak z místa odjeli.

 

K těžké dopravní nehodě došlo v noci 22. 9. na silnici mezi Holicemi a Chvojencem. 

Kolem půl třetí ráno se na silnici I/35, čelně střetl osobní automobil s nákladním. Po příjezdu na místo se již posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje snažily o záchranu života muže v osobním vozidle marně. Svým mnohočetným těžkým zraněním podlehl na místě. Řidič nákladního vozidla utrpěl středně těžká zranění hlavy a horních končetin. Ta mu byla ošetřena, a po fixaci krční páteře a stabilizaci stavu byl převezen k vyšetření do Pardubické nemocnice.

 

Z psaní tohoto článku, jsem měl opravdu radost, z příběhu je cítit, jací doopravdy jsme. Jako profesionálové si vážíme všech těch, kteří i přes to, že se zachraňováním druhých směnu co směnu neživí, nejsou k osudům ostatních lhostejní a když je to potřeba, dokážou svým rychlým jednáním zachraňovat životy lidí, okolo sebe. 19. 9. se žena středních let pokusila ve Skutči vyskočit z výšky asi pěti metrů. Její matce se podařilo dceru na pár okamžiků zachytit. V tu dobu již celou událost pozorovala skupina dělníků pracující na protější stavbě. Během pár chvil přispěchali na pomoc. Na místě předpokládaného dopadu pak napnuli plachtu do které pacientka spadla. Po příjezdu na místo dvě posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje konstatovaly lehké poranění hrudníku. Vzhledem k mechanismu úrazu ale pacientku posádka převezla k vyloučení vážnějšího zranění do Chrudimské nemocnice. Tímto pánům děkujeme.

 

Cyklistická helma by mladé ženě ušetřila zranění hlavy. 21. 9. krátce před půl osmou hodinou ranní zasahovali zdravotničtí záchranáři spolu s lékařskou posádkou Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje u dopravní nehody před vlakovým nádražím v Pardubicích. Mladá žena jedoucí na kole utrpěla při střetu s autobusem městské hromadné dopravy středně těžká zranění hlavy. Po ošetření a fixaci krční páteře byla žena transportována k vyloučení případného krvácení do mozku do Pardubické nemocnice.

 

Popáleného mladého muže ošetřila posádka Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. K požáru plynové lahve došlo 20. 9. krátce před třetí hodinou odpolední v Heřmanově Městci. Na místě zasahovala záchranářská posádka z Chrudimi. Pacient utrpěl závažné popáleniny v obličeji a na obou horních končetinách. Proto byl po stabilizaci transportován do popáleninového centra FN Královské Vinohrady.

 

Rozzářené dětské tváře a spousty zvídavých dotazů měli malí návštěvníci Dnů první pomoci ve Vysokém Mýtě a Moravské Třebové 13. 9. a 14. 9. Kolegové ze základen v těchto městech představovali dětem a všem, kteří projevili zájem o naší náročnou práci vše, co je s ní spojené. A to jak přístroje, které v kritických situacích zachraňují životy, tak vlídnou tvář, která často vyřeší nejednu obtížnou situaci. Děkujeme že jste s námi 

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje

 

Život mladého muže si vyžádala vážná dopravní nehoda mezi Srním a Hlinskem 17. 9. krátce před pátou hodinou ranní. K události vyjížděly posádky ze dvou základen. Přes veškerou snahu na místě podlehl vážným zraněním mladý řidič havarovaného vozidla. Spolujezdec a spolujezdkyně byli po vyšetření, fixaci páteře a podání analgetik transportováni do FN Hradec Králové.

Foto: Policie ČR

 

Vážně zraněného muže ošetřovali záchranáři Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje před devátou dopolední 15. 9. v Moravské Třebové. Muž středních let utrpěl po kolizi se zdvihací technikou vážné poranění hlavy. Musel být proto uveden do umělého spánku a připojen k umělé plicní ventilaci a monitoru životních funkcí. Po nasazení krčního límce a fixaci ve vakuové matraci byl předán kolegům z letecké záchranné služby k transportu do FN Olomouc.

 

Záchranáři zachránili život mladé ženy. Zasahovali 14. 9. v půl osmé ráno ve Slatiňanech na Chrudimsku. Za čtyři minuty byli na místě události, kde navázali na laickou resucitaci svědků události, na kterou je telefonicky navádělo Zdravotnické operační středisko Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Okamžitě po příjezdu ženu záchranáři připojili na umělou plicní ventilaci a monitor životních funkcí. Během resuscitace podali několikrát pacientce defibrilační výboj. Během patnácti minut boje o život se posádkám podařilo obnovit u ženy srdeční akci. Poté byla za farmakologické podpory transportována na operační sál rekanalizačního centra v Pardubické nemocnici s podezřením na srdeční infarkt.

 

K závažnému úrazu spěchali záchranáři Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje z Moravské Třebové 13. 9. Muž středních let tam pracoval s ruční kotoučovou pilou. Při manipulaci si však způsobil závažné a rozsáhlé silně krvácející zranění stehna. Posádky dorazily na místo v krátkém čase a okamžitě zastavily krvácení. Vzhledem k utrpěné větší ztrátě krve také podaly infuzi. Následně byl pacient transportován do Svitavské nemocnice.

 

Dětskou pacientku ošetřovali záchranáři 13. 9. na Chrudimsku. Krátce před třetí hodinou odpolední vyjížděly dvě posádky záchranářů Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje k úrazu. Jednalo se o kopnutí hříbětem, po ošetření a zajištění pacientky byla se středně těžkými zraněními hlavy předána letecké záchranné službě k transportu do FN Hradec Králové.

 

Perfektní práci odvedli záchranáři Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje 11. 9. před půl šestou hodinou večerní v Lázních Bohdaneč. Starší ženu se zástavou srdce tam resuscitovala rodina pacientky podle telefonických instrukcí operačního střediska. Do dvou minut na místo dorazil také strážník bohdanečské městské policie. V té době na místo spěchaly dvě posádky Zdravotnické záchranné služby.

Příčinou zástavy srdce bylo vdechnutí pečiva. Záchranářům se ho s pomocí speciálních kleští podařilo vytáhnout a započali poté s resuscitací.

Při ní mimo jiné pacientku připojili k umělé plicní ventilaci a navrtali holenní kost, aby pacientce mohly být během resuscitace podány důležité léky a infuze. Posádka pak pacientku ve stabilizovaném stavu transportovala na jednotku intenzivní péče Chrudimské nemocnice.

 

Krátce po sedmnácté hodině 11. 9. došlo k dopravní nehodě u Předhradí. Osobní vůz ve kterém cestovaly dvě dospělé osoby a dvě malé děti tam narazil do stromu. Na místě zasahovaly čtyři vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje a povolán byl i vrtulník letecké záchranné služby. Ten však kvůli nepřízni počasí nedoletěl na místo nehody a musel se vrátit zpět na základnu. Ženě byl nasazen fixační krční límec a s pohmoždením krční páteře převezena do Chrudimské nemocnice stejně, jako dvě malé děti.  Muže převezli záchranáři po ošetření do Pardubické nemocnice s poraněním ramene a hrudníku.

 

Vloženo: 25.09.2017

tel.: +420 466 034 107
fax.: +420 466 034 109
e-mail: zzspak@zzspak.cz
Průmyslová 450
530 03 Pardubice

Copyright © 2009-2015 zzspak.cz  |  Všechna práva vyhrazena  |   Design & Coding: MI-MA  |   webmaster   |   administrace